| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Fill Material | Foam / Gel |
| Driver Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Overall Seat Length | 29" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Model | Explorer |
| Rear Seat Width | 10" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Stitching | Black Stitching |
- Saddlemen's Pro Foam is formulated to provide a perfect balance of comfort and rigidity and user compliance with integrated GelCore technology
- Split-cushion design has separated lumbar support and forward seat cushions so they compress independently, reducing tailbone pressure
- Combines show-bike quality with two-up touring comfort
- Popular LS (Lattice Double Stitch) retro styling
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
- Color:
- Black