| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 11" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Foam / Gel |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 13" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Overall Seat Length | 31" |
| Model | Explorer |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 11" |
| Rear Seat Length | 15" |
| Type | 2-Up Seat |
- Saddlemen's Pro Foam is formulated to provide a perfect balance of comfort and rigidity and user compliance with integrated GelCore technology
- Split-cushion design has separated lumbar support and forward seat cushions so they compress independently, reducing tailbone pressure
- Combines show-bike quality with two-up touring comfort
- Popular LS (Lattice Double Stitch) retro styling
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
- Color:
- Black