| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 14" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | GelCore / Foam |
| Riding Style | Street |
| Features | without Backrest |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Explorer |
| Rear Seat Width | 10" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde |
| Decoration | Stitched |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Overall Seat Length | 29" |
- Pro-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort.
- The seat combines a Gel-Core interior and Pro-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance.
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension.
- Rock it with Saddlemen's lattice stitch design.
- Designed and made in the USA.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
- Color:
- Black