| Specification | Value |
|---|---|
| Cover Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 28" |
| Rear Seat Width | 11-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | GelCore / Foam |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Model | Explorer |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Width | 13-1/4" |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Rear Seat Length | 11-3/4" |
- Pro-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort.
- The seat combines a Gel-Core interior and Pro-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance.
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension.
- Rock it with Saddlemen's lattice stitch design.
- Designed and made in the USA.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2009-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2010-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XR1200X |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2011-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black