| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 32" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Features | Includes Backrest |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Type | 2-Up Seat |
| Rear Seat Width | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Decoration | Studded |
| Model | Explorer Special |
| Rear Seat Length | 10" |
| Backrest Pad Height | 8" |
| Driver Seat Length | 19" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Stitching | Black Stitching |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Split-cushion design separates seating surface from lumbar support, reducing tailbone and back pressure
- Designed and contoured for two-up touring comfort; match all studded saddlebags and luggage
- SaddleGel in both driver and passenger areas increases comfort during trips of any length
- Also feature 1/2" chrome-plated brass studs that follow a special stitch pattern
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1999 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black