| Specification | Value |
|---|---|
| Backrest Pad Height | 8" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Stitching | Black Stitching |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Rear Seat Width | 13" |
| Features | Includes Backrest |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Model | Explorer Special |
| Type | 2-Up Seat |
| Overall Seat Length | 31" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 14" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Studded |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Riding Style | Street |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Split-cushion design separates seating surface from lumbar support, reducing tailbone and back pressure
- Designed and contoured for two-up touring comfort; match all studded saddlebags and luggage
- SaddleGel in both driver and passenger areas increases comfort during trips of any length
- Also feature 1/2" chrome-plated brass studs that follow a special stitch pattern
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black