| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Decoration | Gripper |
| Model | GP-V1 |
| Type | Solo |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Width | 13" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Material | Faux Carbon Fiber |
| Overall Seat Length | 16" |
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
| Fill Material | GelCore |
- The GP-V1 seat design combines an interior comprising of progressive density foam and SaddleGel with a specialized cover that provides sportbike riders a new level of comfort and control
- Plated steel brackets are part of the fiberglass seat pan foundation specially engineered so your Saddlemen seat matches or exceeds the original seat's fit
- Saddlemen's Ultra foam is formulated to provide a perfect balance of rigidity and user compliance with integrated GelCore Technology
- Driver's seat height mimics the original seat, plus a specially shaped nose that helps the rider's feet touch the ground better at stops
- Saddlemen's revolutionary GP-V1 seat offer high quality; durable construction which is as unique as it is functional
- All necessary mounting hardware and instructions included
- Easy to install, bolts to your bike just like the stock seat
- Designed, tested, and built in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2024 | Yamaha | YZF-R3 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black