| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Ribbed |
| Driver Seat Length | 14" |
| Model | Grom |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Product Name | Seat |
| Features | Low Profile |
| Rear Seat Length | 7-1/4" |
| Rear Seat Width | 11" |
| Overall Seat Length | 22-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
- Each saddle is low, wide and comfortable, with carefully designed contours that permit the rider to securely plant their feet when at a stop
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions included
- Developed to position the rider lower for better control and riding confidence
- Gelcore technology reduces vibration and shock that no other seat offers
- Perfect seat choice for smaller riders who desire comfort and style
- Eliminates the rolling forward effect that the stock seat creates
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2015 | Honda | Grom 125 |
| 2016 | Honda | MSX125 Grom |
- Color:
- Black