| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Perforated Leather / Lattice Stitched |
| Type | 2-Up Seat |
| Features | Includes Backrest / Heated |
| Material | Saddlehyde |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Rear Seat Width | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Fill Material | Saddlegel |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 16" |
| Base Color | Black |
| Model | Roadsofa |
| Rear Seat Length | 13" |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlines nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design maximizes long-range comfort by separating the seating surface from the lumbar support to reduce tailbone and back pressure
- Ventilated soft leather upholstery provides a luxurious look and ride
- Includes a fitted rain cover specially designed to protect the seat from water and dirt
- Made with weatherproof, no-maintenance-required Saddlehyde
- Can be purchased with or without Drivers Back Rest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black