| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Type | One-Piece |
| Decoration | Knuckle |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 7-1/4" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 15-1/4" |
| Material | Saddlehyde |
| Overall Seat Length | 16-1/4" |
| Rear Seat Length | 11" |
| Model | Profiler |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Proprietary GelCore technology dampens, diverts and deflects energy from road shock and engine vibration for a smooth, comfortable ride
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel eases tailbone pressure and improves circulation
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black