| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Features | Compatible with Drivers Backrest |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel / Foam |
| Overall Seat Length | 16-1/2" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Model | Renegade |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Knuckle |
| Material | Saddlehyde |
| Product Name | Seat |
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the SaddleHyde cover while hand-crafted progressive density foam and SaddleGel foundations serve up comfort not normally present in a low profile seat
- Audacious new custom seat family from Saddlemen, with a brash refinement that instantly transforms your bike
- The ribs further enhance the seats' cushion while permitting cooling air to flow under the rider
- Strong fiberglass pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Indian | Chief Vintage |
| 2017-2024 | Indian | Chieftain Limited |
| 2018-2020 | Indian | Chieftain Classic |
| 2014-2024 | Indian | Chieftain |
| 2017-2018 | Indian | Roadmaster Classic |
| 2014-2024 | Indian | Roadmaster |
| 2018-2024 | Indian | Springfield Dark Horse |
| 2014-2018 | Indian | Chief |
| 2021 | Indian | Vintage |
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024 | Indian | Chieftain Dark Horse |
| 2020-2024 | Indian | Roadmaster Dark Horse |
| 2024 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2017, 2018, 2020, 2021, 2022 | Indian | Chieftain Elite |
| 2014-2018 | Indian | Chief Classic |
| 2021 | Indian | Vintage Dark Horse |
| 2023-2024 | Indian | Roadmaster Limited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black