| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 15" |
| Driver Seat Length | 9-1/4" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 10" |
| Fill Material | Foam / Saddlegel |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Knuckle |
| Material | Saddlehyde |
| Model | Renegade |
| Features | Compatible with Drivers Backrest |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the SaddleHyde cover while hand-crafted progressive density foam and SaddleGel foundations serve up comfort not normally present in a low profile seat
- Audacious new custom seat family from Saddlemen, with a brash refinement that instantly transforms your bike
- The ribs further enhance the seats' cushion while permitting cooling air to flow under the rider
- Strong fiberglass pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2024 | Indian | Scout Bobber |
| 2021-2024 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2021-2024 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2020-2024 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2020-2024 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue Sixty |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue ABS |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue Sixty ABS |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue |
| 2018-2024 | Indian | Scout Bobber ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black