| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Decoration | Ribbed |
| Model | Knuckle |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Fill Material | GelCore / Foam |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Overall Seat Length | 21-1/2" |
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the brushed SaddleHyde weather-resistant cover
- Hand-crafted progressive density foam and GelCore foundations serve up comfort not normally present in a low profile seat
- Strong fiberglass pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2006-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black