| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 13" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Fill Material | Foam / GelCore |
| Model | Knuckle |
| Fits Tank Size | Standard |
| Type | Solo Seat |
| Product Name | Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12-3/4" |
| Overall Seat Length | 18-3/4" |
| Decoration | Ribbed |
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the brushed SaddleHyde weather-resistant cover
- Hand-crafted progressive density foam and GelCore foundations serve up comfort not normally present in a low profile seat
- Strong fiberglass pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
- Color:
- Black