| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 20-1/2" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Fill Material | Foam / GelCore |
| Type | Solo Seat |
| Model | Knuckle |
| Fits Tank Size | Standard |
| Driver Seat Length | 17-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Decoration | Ribbed |
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the brushed SaddleHyde weather-resistant cover
- Hand-crafted progressive density foam and GelCore foundations serve up comfort not normally present in a low profile seat
- Strong fiberglass pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black