| Specification | Value |
|---|---|
| Cover Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 10" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Length | 13" |
| Fill Material | Gel / Foam |
| Rear Seat Width | 6" |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Rear Seat Length | 12" |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Units | Each |
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort.
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance.
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension.
- Lattice stitch (LS) retro styling infuses the old school spirit with a modern day twist.
- Designed and made in the USA.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2020 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
- Color:
- Black