| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Width | 14" Back, 8" Front |
| Color/Finish | Black |
| Type | Large / Seat |
| Length | 10-1/2" |
| Product Name | Pad |
| Base Color | Black |
| Material | Fleece / GelCore |
| Height | 5/8" |
| Model | Breathable |
| Units | Each |
- Quick-disconnect harness system mounts onto or over the seat and remains in place when pad is removed (instructions included), or use the optional side-seat hooks
- Pads can be separately heated or cooled for added comfort depending upon temperature conditions
- Visco-elastic GelCore pads add riding comfort to any seat on any model
- Breathable fleece prevents heat buildup and perspiration
- Synthetic sheepskin cover softens your ride
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black