| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Carbon Fiber |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Fill Material | GelCore |
| Model | Pan America |
| Rear Seat Length | 13-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Width | 10-1/2" |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Type | Standard |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde |
- Integrated Gel-Core technology reduces engine vibration by 50% and dampened road shock by 90%
- Easy to install with all necessary mounting hardware and instructions included
- Designed and manufactured in the U.S.A.
- Whisper-grain SaddleHyde cover
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021-2024 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
| 2021-2024 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
- Color:
- Black