| Specification | Value |
|---|---|
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Profiler |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Rear Seat Length | 11-1/4" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Base Color | Black |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 17" |
| Fill Material | GelCore |
| Material | Saddlehyde |
| Decoration | Basketweave |
| Driver Seat Width | 13" |
| Riding Style | Street |
- Design drops the rider down into the bike for the lowest riding position possible, while maintaining our high standard of comfort and support
- Unique blend of variable-density foam and GelCore technology eases tailbone pressure and improves circulation
- Basketweave pattern on driver's seat provides more breathability and extra grip if needed
- Basketweave is sewn into the slender tail section to accent the low seat styling and profile
- Features narrow styling, a thin profile and low riding height
- Whisper-grain, basketweave cover
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2006-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black