| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Basketweave |
| Fill Material | GelCore |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 13" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 7-1/4" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Model | Profiler |
| Type | One-Piece |
- Design drops the rider down into the bike for the lowest riding position possible, while maintaining our high standard of comfort and support
- Unique blend of variable-density foam and GelCore technology eases tailbone pressure and improves circulation
- Basketweave pattern on driver's seat provides more breathability and extra grip if needed
- Basketweave is sewn into the slender tail section to accent the low seat styling and profile
- Features narrow styling, a thin profile and low riding height
- Whisper-grain, basketweave cover
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021, 2023, 2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black