| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | GelCore / Foam |
| Material | Saddlehyde |
| Decoration | Rear Smooth / Front Lattice Stitch |
| Driver Seat Width | 10-1/2" |
| Rear Seat Length | 14" |
| Model | Profiler |
| Rear Seat Width | 5" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 18" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 1997, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black