| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Rear Smooth / Front Lattice Stitch |
| Driver Seat Length | 11-3/4" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | Foam / GelCore |
| Rear Seat Length | 10" |
| Base Color | Black |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Width | 6" |
| Riding Style | Street |
| Model | Profiler |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018, 2019, 2020, 2021, 2023 | Harley-Davidson | FXFBS Fat Bob 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black