| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Width | 7" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 11" |
| Model | Profiler |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Fill Material | GelCore |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Decoration | Smooth |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 10" |
| Driver Seat Width | 12" |
- SaddleHyde cover offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weatherproof, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for the best comfort possible in a low seat
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Sits rider into bike rather than on top
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1995-1999 | Honda | VT1100C2 Shadow ACE |
- Color:
- Black