| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Length | 11" |
| Type | 2-Up Seat |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Rear Seat Width | 7-1/4" |
| Decoration | Tuck-n-Roll |
| Fill Material | GelCore |
| Material | Saddlehyde |
| Model | Profiler |
| Driver Seat Length | 15-1/4" |
- Features narrow styling, a thing profile and a specially designed base that allows the seat to drop down for the lowest riding position possible
- Authentic true tuck-n'-roll construction, not a quick cross-stitch; seat is covered in genuine leather for a bold look
- Unique blend of variable-density seat foam and GelCore eases tailbone pressure and improves circulation
- Saddlemen's proprietary GelCore technology provides unparalleled comfort
- The Profiler series of seats provides the ultimate low-profile seat for two
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
- Color:
- Black