| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Profiler |
| Overall Seat Length | 26-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 10-1/2" |
| Fill Material | GelCore |
| Rear Seat Length | 9-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Width | 6" |
| Decoration | Tuck-n-Roll |
- Features narrow styling, a thing profile and a specially designed base that allows the seat to drop down for the lowest riding position possible
- Authentic true tuck-n'-roll construction, not a quick cross-stitch; seat is covered in genuine leather for a bold look
- Unique blend of variable-density seat foam and GelCore eases tailbone pressure and improves circulation
- Saddlemen's proprietary GelCore technology provides unparalleled comfort
- The Profiler series of seats provides the ultimate low-profile seat for two
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXFBS Fat Bob 114 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black