| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | GelCore |
| Rear Seat Width | 5" |
| Type | One-Piece |
| Overall Seat Length | 27-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Tuck-n-Roll |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Rear Seat Length | 11" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Leather |
| Model | Profiler |
- Seat is designed to drop the rider down into the bike for the lowest riding position possible while still maintaining a high level of comfort and seat support
- Features narrow styling, a thin profile and a specially designed base that allows the seat to drop down for the lowest riding position possible
- Unique blend of variable-density seat foam and GelCore technology eases tailbone pressure and improves circulation
- Authentic true Tuck & Roll construction, not a quick cross-stitch; seat is covered in genuine leather
- Saddlemen's proprietary GelCore technology provides unparalleled comfort
- The Profiler series of seats provides the ultimate low-profile seat for two
- Made in the U.S.A.
- 5" lumbar
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2010-2020 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2009-2020 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black