| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Matte / Carbon Fiber / Black |
| Finish | Matte |
| Mounting Position | Rear |
| Units | Each |
| Height | 9-1/2" |
| For Wheel Size | 28" |
| Material | Carbon Fiber |
| Riding Style | Street |
| Fender Width | 8" |
| Product Name | Fender |
- Aerospace grade, 3K and 12K twill pre-preg carbon fiber. Vacuum bagged and cured in an autoclave for ultimate strength and beauty
- Lightweight, direct replacement parts. No modifications needed
- Drilled for mounting and standard tail lights. Installs using stock hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2022-2025 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022-2025 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Matte