| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 10-3/4" |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo |
| Units | Each |
| Model | Renegade / Knuckle |
| Overall Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 10-1/4" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Plain |
- Audacious custom Saddlemen seat with brash refinement that instantly transforms your bike
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the SaddleHyde weather-resistant cover
- Hand-crafted progressive-density foam and GelCore foundation serve up comfort not normally present in low-profile seats
- Strong plastic-injected pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2025 | Indian | Scout Sixty Bobber Limited |
| 2025 | Indian | Sport Scout Limited |
| 2025 | Indian | Scout Bobber Limited |
| 2025 | Indian | Scout Classic Limited |
| 2025 | Indian | Scout Bobber Limited +Tech |
| 2025 | Indian | Scout Sixty Bobber |
| 2025 | Indian | 101 Scout |
| 2025 | Indian | Scout Bobber |
| 2025 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2025 | Indian | Sport Scout Sixty Limited |
| 2025 | Indian | Super Scout |
| 2025 | Indian | Scout Bobber Sixty Limited |
| 2025 | Indian | Sport Scout Limited +Tech |
| 2025 | Indian | Sport Scout Sixty |
| 2025 | Indian | Scout Classic |
| 2025 | Indian | Scout Sixty Classic |
| 2025 | Indian | Scout Sixty Classic Limited |
| 2025 | Indian | Sport Scout |
| 2025 | Indian | Scout Classic Limited +Tech |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black