| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 14" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 10-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Model | Roadsofa |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Features | without Backrest / Includes Rain Cover |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | Saddlegel |
| Material | Saddlehyde |
| Decoration | Carbon Fiber |
- Contrasting carbon fiber weave
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2021, 2023, 2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2022, 2025 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black