| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Carbon Fiber |
| Rear Seat Width | 10" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Saddlegel |
| Type | 2-Up Seat |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 30" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Model | Roadsofa |
| Stitching | Black Stitching |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
- Contrasting carbon fiber weave
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black