| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Foam / GelCore |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Material | Leather / Saddlehyde |
| Model | Roadsofa |
| Rear Seat Width | 13" |
| Type | One-Piece |
| Stitching | Lattice Stitched |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 15" |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Backrest |
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support to reduce tailbone/back pressure for maximum long-range comfort
- Seat features a combination of progressive density foam and SaddleGel inserts for superior driver and passenger comfort
- Passenger pillion area has received special attention for comfort and to allow a clear view of the road ahead
- Seat has a perforated, ventilated leather cover for the ultimate in luxurious comfort, feel and looks
- Protective rain cover included
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black