| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 27-1/2" |
| Decoration | Perforated |
| Driver Seat Length | 12" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Rear Seat Length | 12" |
| Features | Includes Backrest |
| Stitching | Black Stitching / Lattice Stitched |
| Material | Saddlehyde / Leather |
| Model | Roadsofa |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 13" |
| Type | 2-Up Seat |
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which folds forward and has independent adjustments for fore-aft position, height, and angle
- Matching passenger backrest (sold separately) completes the custom look
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDXI Dyna Super Glide Sport |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black