| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Saddlegel / Foam |
| Product Name | Seat |
| Material | Leather / Saddlehyde |
| Overall Seat Length | 30" |
| Units | Each |
| Decoration | Gripper |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Backrest |
| Rear Seat Width | 10" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Model | Roadsofa |
| Stitching | Lattice Stitched |
| Type | One-Piece |
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which folds forward and has independent adjustments for fore-aft position, height, and angle
- Matching passenger backrest (sold separately) completes the custom look
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black