| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 14" |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fill Material | Saddlegel / Foam |
| Decoration | Perforated |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 9-3/4" |
| Stitching | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Material | Leather / Saddlehyde |
| Model | Roadsofa |
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which folds forward and has independent adjustments for fore-aft position, height, and angle
- Matching passenger backrest (sold separately) completes the custom look
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2007, 2008, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDFSE2 CVO Dyna Fat Bob |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDSE Screamin Eagle Dyna |
| 2006-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDSE2 Screamin Eagle Dyna |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDFSE CVO Dyna Fat Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black