| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Cover Material | Saddlehyde |
| Decoration | Black Stitching |
| Rear Seat Length | 15" |
| Features | Includes Backrest |
| Driver Seat Width | 15-1/4" |
| Model | Roadsofa |
| Driver Seat Length | 15-3/4" |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Rear Seat Width | 13-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Fill Material | Saddlegel |
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- GelCore in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Designed and made in the USA
- Lumbar 5.5"
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black