| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Material | Saddlehyde |
| Model | Roadsofa |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Fill Material | Foam / Saddlegel |
| Fits Tank Size | 17 liter Tank (4.5 US gal.) |
| Rear Seat Width | 11" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Carbon Fiber |
| Driver Seat Length | 12" |
| Features | without Backrest |
| Overall Seat Length | 27" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Riding Style | Street |
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without drivers backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2009-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
- Color:
- Black