| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Material | Saddlehyde |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Features | without Driver Backrest / Tri-Gripper Panels / Extended Reach |
| Rear Seat Length | 11" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | Saddlegel |
| Rear Seat Width | 12" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Units | Each |
| Model | Roadsofa |
- Tri Gripper cover material holds the rider in place for high performance riding
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Extended reach versions move driver 1.5 further back from standard RoadSofa seating position
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black