| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Height | 22" |
| Product Name | Sissy Bar Bag |
| Features | Universal Fitment / UV Resistant / Weather Resistant |
| Closure | Zipper |
| Depth | 11" |
| Volume | 57.4 liter |
| Units | Each |
| Width | 16" |
| Riding Style | Street |
- Two zippered side opening assures ease of loading
- UV-rated, weather-resistant 1200d chassis
- Honeycomb frame maintains the shape of the bag even when empty
- Internal shelf helps separate cargo and adjusts up and down, or can be removed entirely
- Internal molded organizer and zippered mesh pockets keep items organized
- 5 external pockets and 1 rain cover storage with tethered rain cover
- Easy-mounted to sissy bar with or without rack plus full mounting strap kit for a variety of mounting options
- All strap end include our unique keepers system which eliminates the need for cutting after the bag is installed
- Multiple heavy-duty D-Rings for additional mounting or attaching options
- Integrated MOLLE modular attachment points for storage customization
- Includes removable backpack straps and carrying handle for transportation ease
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black