| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 16-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Rear Seat Width | 10" |
| Fill Material | GelCore |
| Backrest Pad Height | 8" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Stitching | Black Stitching |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Model | Explorer |
| Overall Seat Length | 29" |
| Decoration | Stitched |
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- GelCore in both driver and passenger portions reduces engine vibration by 50% and dampens road shock by up to 90%
- Made in the USA
- Not waterproof; rain cover recommended.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black