| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 12" |
| Fill Material | GelCore |
| Type | 2-Up Seat |
| Product Name | Seat |
| Features | Includes Backrest |
| Fits Tank Size | 17 liter Tank (4.5 US gal.) |
| Riding Style | Street |
| Rear Seat Length | 9-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Material | Saddlehyde |
| Backrest Pad Height | 8" |
| Base Color | Black |
| Model | Explorer |
| Overall Seat Length | 26-5/8" |
| Rear Seat Width | 11-1/2" |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- GelCore in both driver and passenger portions reduces engine vibration by 50% and dampens road shock by up to 90%
- Made in the USA
- Not waterproof; rain cover recommended.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2010-2020 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2009-2020 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black