| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Explorer |
| Overall Seat Length | 29" |
| Stitching | Black Stitching |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | GelCore |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Length | 13" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Stitched |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 10" |
| Rear Seat Width | 13" |
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- GelCore in both driver and passenger portions reduces engine vibration by 50% and dampens road shock by up to 90%
- Made in the USA
- Not waterproof; rain cover recommended.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-1995 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1995 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1995 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1992 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 1992 | Harley-Davidson | FXDB-D Dyna Glide Daytona |
| 1991 | Harley-Davidson | FXDB-S Dyna Glide Sturgis |
- Color:
- Black