| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Stitched |
| Features | without Backrest |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | GelCore |
| Model | Explorer |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Overall Seat Length | 30" |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde |
| Driver Seat Width | 15" |
| Rear Seat Width | 10-3/4" |
- Exclusive unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weatherproof, no-maintenance good looks
- SaddleGel in both driver and passenger portions increases comfort even during long trips
- Comfortable touring design with ergonomic styling
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016 | Yamaha | XVS650 V Star Custom |
| 2012 | Yamaha | XVS 650 V-Star Custom |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black