| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 13" |
| Fill Material | GelCore |
| Model | Profiler |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Rear Seat Width | 5-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
- Color:
- Black