| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Width | 5-1/2" |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Length | 9" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 12" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Fill Material | GelCore |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Profiler |
| Overall Seat Length | 29" |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
- Color:
- Black