| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 9-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Stitching | Black Stitching |
| Model | Profiler |
| Rear Seat Length | 12" |
| Fill Material | GelCore |
| Rear Seat Width | 5-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1997-1999 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1984-1993 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
- Color:
- Black