| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | One-Piece |
| Fill Material | GelCore |
| Material | Saddlehyde |
| Overall Seat Length | 30" |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Profiler |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1989-1996 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1995-1996 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 1995-1996 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1989-1996 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1996 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1996 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black