| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 18" |
| Type | One-Piece |
| Base Color | Black |
| Fill Material | GelCore |
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Length | 14" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Profiler |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Smooth |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 10-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1997, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black