| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | GelCore |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 17-1/4" |
| Model | Profiler |
| Rear Seat Width | 6" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
| Decoration | Smooth |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Length | 12-1/4" |
| Stitching | Black Stitching |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2006-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black