| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Water Resistant / without Backrest |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Units | Each |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 13" |
| Model | Profiler |
| Rear Seat Width | 5-1/2" |
| Base Color | Black |
| Fill Material | GelCore |
| Rear Seat Length | 10" |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Smooth |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 10" |
| Type | One-Piece |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black