| Specification | Value |
|---|---|
| Type | One-Piece |
| Driver Seat Length | 12" |
| Driver Seat Width | 9-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Rear Seat Length | 11" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Rear Seat Width | 4-1/2" |
| Fill Material | GelCore |
| Fits Tank Size | Standard |
| Base Color | Black |
| Model | Profiler |
| Overall Seat Length | 25-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2002-2003 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 1986, 1988, 1999, 2000, 2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1988-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1986-1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1986-1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1983-1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1979 | Harley-Davidson | XLCH |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black